شماهم درهنگام طراحی‌سایت حتما اسامی برخی از الگوریتم‌های گوگل را شنیده‌اید. الگوریتم پاندا گوگل نیز یکی از الگوریتم‌های گوگل است. این الگوریتم یکی از الگوریتم‌های تاثیر گذار در نتایج گوگل به‌حساب می‌آید.

برای طراحان سایت، رتبه‌ی سایت در نتایج گوگل هنگام سرچ خیلی‌ مهم است. ازهمین‌رو آشنایی و شماختن الگوریتم‌های گوگل از نظر ما می‌تواند بسیار کمک کننده‌ باشد.

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از الگوریتم‌هایی که مانند الگوریتم مرغ مگس خوار در سئو نیز مؤثر است آشنا کنیم. پس تا انتها باما همراه باشید تا نکات مهمی را با شما درمیان بگذاریم.

الگوریتم پاندا چیست؟

به تعریف ویکی‌پدیا از این الگوریتم، الگوریتمی است که در رتبه بندی صفحات مؤثر است. گوگل این الگوریتم را اولین بار در سال 2011 ارائه کرد.

ماموریت این الگوریتم جریمه کردن متن‌های کپی‌شده و کم‌ارزش می‌باشد. لازم است بگوییم، گوگل به خواسته‌ی کاربرانش بسیار اهمیت می‌دهد.

به‌همین‌جهت حتی پس از ایجاد الگوریتم‌ها به‌روز‌رسانی‌های متعددی انجام می‌دهد. همانطورکه ‌گفتیم این الگوریتم نیز به‌ جهت حمایت و پشتیبانی از افرادی ایجاد شده‌است که مطالب سایت خود را به‌صورت کاملا منحصر‌به‌فرد تهیه می‌کنند.

درهای محتوای با کیفیت با پاندا باز می شود!

الگوریتم پاندا و محتواهای شما

اگر شماهم تنها ازطریق این مقاله قصد شناخت الگوریتم پاندا را داشته‌اید؛ احتمالا فکر می‌کنید نام پاندا از نام خرس‌ها گرفته‌شده‌است. اما باید به شما بگوییم این نام بخاطر یکی از کارکنان گوگل است. یکی از مهندسین گوگل که این الگوریتم را اجرا کرد. او با طراحی بستر نرم‌افزاری باعث جلوگیری از دردسرهای گوگل شد.

کمی پیش‌تر اشاره کردیم که گوگل به رضایت کاربران خود اهمیت زیادی می‌دهد. در سال ۲۰۱۰ گوگل با یک مشکل بزرگ درحال دست‌وپنجه نرم کردن بود. زیرا نتایج گوگل از مطالب بی‌کیفیت پر شده‌بود.

علاوه‌براین روزنامه‌های معتبر نیز این اتفاق را بزرگ‌تر جلوه دادند. به همین دلیل گوگل به دنبال رفع این مشکل قدم برداشت. کمی بعد گوگل از یکی از الگوریتم‌های خود رونمایی کرد.

اولین بار در فوریه‌ی ۲۰۱۱ الگوریتم پاندا معرفی شد. به گفته‌ی گوگل این الگوریتم به دنبال افزایش بی‌رویه مطالب بی‌کیفیت ایجاد شده‌است. این مطالب اکثر کپی هستند و نکته مفیدی را به کاربران ارائه نمی‌دهند. این الگوریتم وظیفه‌ی برخورد با این سایت‌ها را برعهده دارد.

درسمت‌مقابل گوگل برای سایت‌های منحصر‌به‌فرد ارزش قائل شد. به‌این‌صورت که باعث افزایش رتبه‌ی سایت‌های باکیفیت شد.

طبق این الگوریتم برخی از سایت‌ها از ادامه‌ی فعالیت بازماندند. اما برخی دیگر برای حفظ رتبه‌ی خود دست به تولید مطالب تحقیق‌شده و بسیار باکیفیت کردند. این همان پازل گم‌شده بود که گوگل به دنبال آن می‌گشت.

الگوریتم پاندا چه چیزهایی دوست ندارد؟

باید بدانید که وظیفه‌ی هر الگوریتم به یک یا دو مورد خلاصه نمی‌شود. الگوریتم پاندا نیز وظایف متعددی دارد. در این بخش نیز به مواردی که این الگوریتم اهمیت می‌دهد خواهیم پرداخت.

ظاهر به‌هم‌ریخته و نامناسب

این الگوریتم به ظاهر و طراحی سایت‌ها نیز اهمیت می‌دهد. طراحی سایت شما باید به‌گونه‌ای باشد که مخاطب آن را بپسندد.

تبلیغات بیش‌ازحد و عصبانی کننده: تبلیغات زیاد هنگام بازکردن یک سایت یکی از مواردی است که باعث آزار کاربران می‌شود. این مورد تا همین چندسال گذشته نیز توسط خیلی از سایت‌ها نادیده گرفته می‌شد. کاربر هنگام بازکردن لینک سایت‌ها ممکن بود با تعداد زیادی پاپ‌آپ و تبلیغات نامرتبط روبرو شود.

استفاده‌ی زیاد از عبارت کلیدی در نوشته

برخی از نوشته‌ها نیز در آن زمان پر بودند از مطالب غیرمفید و تکرار بیش‌از اندازه‌ی کلمات کلیدی. این الگوریتم با این سایت‌ها نیز به مبارزه پرداخت.

با پاندا محتوای با کیفیت بسازید

الگوریتم پاندا و محتواهای شما

عدم رعایت نکات نگارشی

نوشته‌هایی که در آن ها از علائم نگراشی استفاده نشود؛ و یا به نادرستی استفاده شود از نظر گوگل بی‌کیفیت محسوب می‌شود.

کپی کردن مطالب؛ زهری که الگوریتم پاندا منتظر است بنوشید!

بعضی نوشته‌ها برای زیادتر شدن مطالب مقالات خود عبارات متعدد را تکرار می‌کنند. طبیعتا این مطالب نیز به دلیل عدم ارائه‌ی ارزش افزوده به مخاطب از دید گوگل بی‌کیفیت می‌باشد.

یکی دیگر از راه‌های تکرار، حضور مطالب مشابه در یک سایت می‌باشد. مطالبی که سایت‌ها چند بار تکرار شده باشند توسط گوگل شناسایی می‌شوند. درنهایت نیز گوگل این سایت‌ها را جریمه می‌کند.

کپی کردن علاوه‌بر یک مقاله و یا یک سایت ممکن است از یک سایت دیگر نیز صورت بپذیرد. گوگل سایت‌هایی را که مطالب خودرا تنها با کپی کردن از سایت‌های دیگر قرار می‌دهند جریمه ‌می‌کند. دقت کنید که اگر قصد کپی کردن از سایتی را دارید حداقل باید منبع آن را نیز ذکر کنید. اگر مطالب کپی شده‌ی زیادی نیز دارید توصیه می‌کنیم برخی از آن ها را حذف و یا ویرایش کنید.

کم بودن مطالب

برای جلوگیری از جریمه‌ی گوگل باید سعی کنید مطالب کامل را در سایت خود منتشر کنید. زیرا گوگل سایت‌هایی که تنها به بیان جملاتی در صفحات خود بسنده می‌کنند جریمه می‌کند. زیرا احتمال منتقل شدن پیام مفید در این مقالات خیلی پایین می‌باشد.

مطالب بی‌اعتبار

گوگل با استفاده از الگوریتم پاندا به معتبر بودن مطالب حساسیت زیادی نشان می‌دهد. اگر مقاله ای از منابع معتبر جمع آوری نشده‌باشد گوگل آن سایت را جریمه خواهد کرد.

همانطور که گفتیم هنگام استفاده از مطالب سایت‌های دیگر باید منبع را نیز مشخص کنید. این موارد وقتی جلوه‌ی بیشتری پیدا می‌کنند که سایت شما مستقیما با سلامتی مردم در ارتباط باشد.

هماهنگ نبودن محتوای شما با عبارت سرچ شده: در برخی از موارد ممکن است پس از جستجوی یک عبارت، گوگل نتایجی را به شما نشان دهد.

پس از وارد شدن به یکی از سایت‌ها متوجه می‌شوید که مطلب سرچ شده‌ی شما ارتباطی با مطالب سایت بازشده ندارد. به همین دلیل گوگل نیز این سایت‌ها را به مرور حذف می‌کند. تا کلمات سرچ شده و نتایج بیشترین هماهنگی را داشته‌باشند.

6 نکته درمورد ساخت محتوای مناسب از نظر الگوریتم پاندا

ما در نوروب مطالبی را با شما در میان خواهیم‌گذاشت که با رعایت آن‌ها مطالب باکیفیتی تولید کنید. مطالب شما باید از نظر الگوریتم پاندا با کیفیت تشخیص داده‌شوند.

محتوای خود را اصولی تولید کنید. به طور کلی در بحث سئو به شما پیشنهاد می‌کنیم تا روش های تقلبی را استفاده نکنید. منظور ما از روش‌های تقلبی استفاده از سئو‌ی کلاه سیاه می‌باشد.

همانطور که گفتیم مطالب تکراری خود را حذف کنید. و یا حداقل آن‌ها را ویرایش کنید تا مطالب باکیفیت داشته‌باشید.

انتخاب بهترین محتوا با پاندا

الگوریتم پاندا و محتواهای شما

یادتان نرود که مطالب قبلی سایت خود را نیز به روزرسانی کنید. در فواصل زمانی مشخص مقالات خود را قوی‌تر و باکیفیت‌تر کنید. این کار را با رفع ایرادتان آن می‌توانید انجام دهید.

سایت خود را از تبلیغات بیش‌ازحد و آزاردهنده پر نکنید. این کار باعث اذیت شدن کاربران شما خواهد شد. گوگل نیز درنهایت شما را جریمه خواهد کرد.

دقت کنید که حتما مطالب شما همان چیزی باشد که کاربر به دنبال آن است. اگر مخاطب شما با کلمه‌ی کلیدی خاصی وارد سایت شما شد؛ باید مطالبی که مشاهده می‌کند با عبارت سرچ شده‌ مرتبط باشد.

علاوه بر الگوریتم پاندا با الگوریتم‌های دیگر نیز آشنا شوید. الگوریتم‌هایی مانند مرغ مگس خوار و پنگوئن نیز به شناخت شما از این الگوریتم کمک خواهندکرد.

جریمه‌ی سنگین الگوریتم پاندا برای افراد خطاکار

درصورت جریمه شدن توسط این الگوریتم؛ باید بگوییم مسیر سختی در انتظار شماست. بهترین کار برای جلوگیری از جریمه شدن؛ رعایت نکات گفته‌شده در قسمت‌های قبل این مقاله می‌باشد.

گاها دیده‌ شده‌است که سایت‌ها با ادقام مطالب مشابه خود و رفع مشکلات سایت خود توانسته‌اند از جریمه‌ی گوگل رهایی یابند. این کار با ویرایش مطالب گذشته انجام می‌شود.

همانطور که گفتیم این الگوریتم نیز پس از پیاده‌سازی دست‌خوش‌ تغییراتی شده‌است. به‌این صورت که درابتدا تنها به کل موضوع سایت شما توجه می‌کرد. اما امروزه به مطالب یک صفحه توجه بیشتری می‌کند. به همین دلیل این الگوریتم ممکن است تنها تعدادی از صفحات شما را حذف کند. اما اگر این تعداد زیاد باشد کل سایت شما تحت تاثیر قرار خواهد‌گرفت.

چگونه از شر جریمه‌ی پاندا رها شویم؟

در مرحله‌ی اول ممکن است شما متوجه افت رتبه‌ی سایت خود شوید. این موضوع به دلایل مختلف ممکن است رخ دهد. پس از اینکه مطمئن شدید افت رتبه‌‌ی شما به دلیل جریمه شدن توسط الگوریتم پاندا است؛ باید انتظار مراحل سخت و پیچیده‌ای داشته باشید.

شما باید در نگاه‌اول سایت خود را برانداز کنید. ببینید آیا سایت به گونه‌ای است که ارزش صرف زمان و نیرو را دارد یا خیر؟ گاهی اوقات آنقد سایت شما بی‌کیفیت است که ارزش صرف وقت و نیرو را ندارد.

سایت‌های بی‌کیفیت به دو دسته تقسیم می‌شوند. همانطور که اشاره کردیم یکی از این دسته‌ها سایت‌هایی هستند که هیچ مطلب ارزشمندی ندارند. دسته‌ی دیگر سایت‌هایی را شامل می‌شوند که هم مطلب ارزشمند ارائه می‌دهند و هم مطالب بی‌کیفیت و بی‌ارزش.

الگوریتم پاندا و جریمه هایش

الگوریتم پاندا و محتواهای شما

ما در نوروب برای دسته‌ای که هم مطالب باارزش ارائه می‌دهند و هم مطالب بی‌کیفیت؛ راه‌کاری ارائه خواهیم داد. این سایت‌ها بهتر است صفحاتی که ناکارآمد و اضافی هستند را از سایت خود پاک کنند.

همچنین محتواهای بی‌ارزش خود را نیز یا حذف و یا ویرایش کنند. پس از آن باید با استفاده از یکی از ابزارهای گوگل لینک خود را از صفحات گوگل پاک کنید. نام این ابزار، ‌Remove URLs می باشد.

چناچه سایت شما از این دسته پیروی کرده است در ابزارهای تحلیلی گوگل روند نزولی خواهد داشت. اما این روند برعکس سایت‌های دسته‌ی دیگر با شیب ملایم خواهدبود.

اما اگر متاسفانه به هردلیلی سایت شما در گروه اولی که ذکر کردیم باشد باید با سایت خود خداحافظی کنید. اگر بخواهیم منطقی نیز به این قضیه نگاه کنیم، شما وقت و نیروی زیادی را برای سایت خود نگذاشته‌اید.

درنتیجه چیزی را ازدست نخواهید داد. علاوه‌براین تجربه‌ای ارزشمند نیز کسب کرده‌اید. پس از آن زمانی را برای طراحی سایت و برنامه ریزی برای ارائه‌ی مطالب خود اختصاص دهید. بایک رویکرد صحیح و مناسب به انتشار مقالات باکیفیت خود بپردازید. در این راه از مطالب این آموزش استفاده کنید. علاوه‌براین تیم نوروب نیز درکنار شما خواهدبود.

چگونه به جریمه شدن سایت خود توسط الگوریتم پاندا پی‌ببریم؟

به عنوان یک طراح سایت قطعا از ابزارهای گوگل استفاده می‌کنید. یکی از این ابزارها گوگل سرچ کنسول است. شما باید به پایش و بررسی سایت خود در فواصل زمانی مشخص بپردازید. اگر روند ورود کاربران به سایت شما در یک فاصله ی زمانی نسبتا بلند نزولی باشد باید کمی دقت کنید. زیرا ممکن است این کاهش به دلیل شیطنت­های پاندا باشد.

اما توجه کنید، همانطور که گفتیم کاهش ورودی سایت می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

تفکرات اشتباه درمورد الگوریتم پاندا در سطل زباله!

باتوجه به این‌که تعداد الگوریتم‌های گوگل زیاد است ممکن است برخی دچار اشتباه شوند. این اشتباه گاها نیز احتمال دارد به دلیل شباهت وظایف الگوریتم‌‌ها رخ دهد. در ادامه به برخی از اشتباهات پیرامون پاندا خواهیم پرداخت.

پاندا به‌جز کپی بودن به چیز دیگری توجه نمی‌کند

باید به این نکته توجه کنید که ما از ابتدای این مقاله به کیفیت مطالب اهمیت زیادی دادیم. تاکید کردیم که این الگوریتم به‌طور کلی به کیفیت مطالب توجه می‌کند. یکی از فاکتورها کپی نبودن مطالب است. اما نباید این‌طور تصور کنیم که تنها مورد همین است. بلکه علاوه‌برآن موارد دیگری که ذکر کردیم نیز تاثیر گذارند.

به طور کلی گوگل با اجرای این الگوریتم به دنبال جداسازی سایت‌های باکیفیت و منحصربه‌فرد از سایت‌های بی‌کیفیت است.

محتوایی که کاربران برای ما تولید کنند ارزش ندارد

این که بگوییم محتوایی که کاربران ما تولید می‌کنند از نظر پاندا بی‌ارزش است صحیح نیست. این محتواها ممکن است با توجه به نوع سایت‌ها متفاوت باشد.

محتوای بی کیفیت با پاندا ممنوع

الگوریتم پاندا و محتواهای شما

درکل الگوریتم پاندا صرفا با این که کاربران به تولید محتوا بپردازند مشکلی ندارد. و تنها با مطالب بی‌کیفیت سرناسازگاری دارد. با این حال اگر مطالب تولید شده توسط کاربران نیز بی‌کیفیت تشخیص داده شوند ممکن است با جریمه‌ی پاندا مواجه شوید.

مسائل فنی با پاندا

در این مقاله ذکر کرده‌ایم که یکی از مواردی که برای این الگوریتم مهم است ظاهر سایت است. اما به این معنا نیست که کل مسائل فنی سایت را درنظر بگیرد. تنها محتوای سایت شما برای این الگوریتم اهمیت دارد.

در این مقاله از آموزش‌های نوروب تمام تلاش خود را بر افزایش آگاهی شما درمورد الگوریتم پاندا گذاشتیم. از ابتدای این مقاله قصد داشتیم شما را با این الگوریتم مهم گوگل آشنا کنیم تا مطالب با کیفیتی درسایت خود ایجاد کنید. و در نهایت از جریمه شدن توسط گوگل در امان باشید. همچنین شما کاربر عزیز می‌توانید تولید مطالب باکیفیت خود را با خیالی آسوده به تیم تولید محتوای نوروب بسپارید.

 

 

منابع:

الگوریتم پاندا چیست و چه وظایفی دارند

راهنمای کامل الگوریتم پاندا و رفع جریمه آن

الگوریتم پاندا چیست؟ چگونه از جریمه پاندا در امان باشیم؟!

الگوریتم گوگل پاندا